Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-01-13]

Turizm ve ulaşım sektörlerine yönelik yeni yardım

Turizm ve ulaşım sektörlerine yönelik yeni yardımHükümet, mart ayı sonuna kadar pandemi koşullarında turizm ve ulaşım sektörlerinde istihdamın sürdürülmesine yönelik tedbirin uygulanmasını sağlayacak olan İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı için ayrılan fonlardan 40 milyon leva daha sağlanması kararı aldı.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Denitsa Saçeva kabine toplantısında oturumunda Başbakan Boyko Borisov'a sunduğu raporda, “Otelcilik ve restorancılık, turizm ve ulaşım sektörlerini desteklediğimiz program bu. Şimdiye kadar salgından etkilenen bu sektörlerdeki işletmeleri desteklemek için krizle mücadele tedbiri kapsamında 40 milyon leva ek yatırım yapıldı. Şu anda program için ayrılan fon miktarını 40 milyon leva daha artırıyoruz, böylece uygulaması mart ayı sonuna kadar devam edebilir” diye kaydetti.

Başbakan, sadece bu en çok etkilenen sektörler için tedbir kapsamında hükümetin şimdiye kadar 1785 işvereni ve serbest meslek sahibini desteklediğini kaydetti. 26 000'den fazla işin korunduğunu belirten Borisov, “Covid-19'un neden olduğu pandemi koşullarında 26 000 aileyi destekledik. İhtiyaç sahiplerine aktif olarak destek vermeye devam ediyoruz ve bu Maliye Bakanlığının iyi çalışması sayesinde mümkün oluyor” diye vurguladı.

Başbakan, en yeterli ve doğru anti-salgın önlemlerinin uygulanması için sağlık yetkilileriyle birlikte ülkedeki durumun günlük olarak izlendiğine dikkat çekti.

Borisov, “Aşılama son derece önemli. Bu uygulama, mevcut anti-salgın önlemlerin daha çabuk kaldırılmasını sağlayacak” dedi.

Hükümet toplantısı sırasında Bakan Saçeva, 60/40 tedbir kapsamında 700 milyon leva ödendiğini ve kapalı iş yerlerini desteklemeye yönelik program kapsamında ise 20 milyon levanın üzerinde destek talep edilen başvuruların alındığını bildirdi.

Saçeva ayrıca şiddetli yağışların neden olduğu sel ve taşkınlardan zarar gören vatandaşlara sağlanan yardım hakkında da bilgi verdi.

Bakan, “Başvuru yapan vatandaşlara tek seferlik 375 leva yardım, gıda paketleri ve ürünler vereceğiz. Kriz nedeniyle belgelerini kaybeden kişilere de tek seferlik yardım vermeye hazırız” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI