Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-01-13]

İş sözleşmesi imzalayan üniversite öğrencileri katkı payı ödemeyecek

İş sözleşmesi imzalayan üniversite öğrencileri katkı payı ödemeyecekBugünkü kabine toplantısında alınan karara göre, iş sözleşmesi imzalayan üniversite öğrencileri, üniversitede öğrenim gördükleri süre için ücret ödemeyecek ve aynı zamanda iş sözleşmesi imzaladıkları işverenin iş yerinde kendi uzmanlık alanlarında staj yapacaklar.

Başarılı bir şekilde yükseköğrenimini tamamlandıktan sonra aynı öğrenciler işverenleri için en az 5 yıl boyunca çalışmaya devam edecekler ve bu süre içinde şirkette ortalama aylık maaş taban tutarından daha az olmayan bir ücret alacaklar.

Yönetmelik değişikliği, Yükseköğretim Kanunu’nda yapılan değişikliklerin uygulanması üzere yapıldı. Ana hedef, kalifiye personel eksikliğinin olduğu önemli uzmanlık alanlarında eğitimi teşvik ederek yükseköğrenim ile ekonomik sektörlerinin ve toplumun ihtiyaçları arasındaki ilişkiyi optimize etmek için bir mekanizma uygulamak.

Devlet, ilgili uzmanlık alanında öğrenim süresi boyunca ve başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra iş yerinde staj sağlamak için bir işverenle sözleşmesi olan öğrencilerin ücretlerinin tamamını veya bir kısmını ödeyecek. Hükümet tarafından onaylanan ve iş sözleşmelerinin imzalanması için koşulları ve üniversite öğrencilerinin eğitimini finanse etme yollarını düzenleyen bir yönetmelik bunu öngörüyor.

Her yıl Eğitim ve Bilim Bakanı, bu yönetmelik kapsamında devlet bütçesinden fonların sağlandığı eğitim görülen uzmanlık alanlarının listesini onaylayacak. Liste, yükseköğretim kurumları, eğitim biçimleri ve öğrenim ücretlerinin tamamı veya bir kısmı ödenen öğrenci sayısına göre hazırlanacak.

Bakanlar Kurulu, Eğitim ve Bilim Bakanı aracılığıyla bakanların önerisi üzerine yönetmelik kapsamında üniversite öğrencileriyle sözleşme yapma hakkına sahip ülkede kayıtlı işverenlerin bir listesini kabul edecek. Bu liste aynı zamanda uzmanlık alanlarını ve işverenin sözleşme imzalamaya hazır olduğunu beyan ettiği öğrenci sayısını da gösterecek.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI