Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-01-14]

Covid-19 vakalarında azalma eğilimi devam ediyor

Covid-19 vakalarında azalma eğilimi devam ediyor



Sağlık Bakanlığının düzenlediği basın toplantısında konuşan Sağlık Bakanı Kostadin Angelov, “Aşılama aşamaları ilerledikçe yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı aşı olmaya istekli hekim sayısının arttığını gözlemliyoruz” diye kaydetti.

Bakan, “Başlangıçta hekimlerin yaklaşık % 33'ü aşı olmak istiyordu, şimdi ise yaklaşık yarısı aşı olmak istiyor. Bilginin olmadığı yerde korku başlar, bu yüzden amacımız Bulgaristan vatandaşlarının koronavirüse karşı aşılanma konusunda Avrupa'da en iyi bilgi sahibi olmaları” dedi. Prof. Dr. Angelov, bunun sağlık otoriteleri ile toplum arasında güven oluşturduğuna dikkat çekti.

Bakan, şu anda ülkemizde koronavirüs görülme sıklığının son 14 günde 100 000 kişide 150 kişi olduğunu açıkladı.

Profesör, “Alınan önlemler son derece iyi bir eğilime yol açtı, yatak doluluk oranı % 32 ve yoğun bakım yatak doluluk oranı % 44” diye bildirdi.

Bakanın ifadesine göre, tedavi edilenlerin sayısının yeni enfekte olanların sayısından üç kat daha fazla olduğu dikkat çekiyor.

Sağlık Bakanlığı Başmüfettişi Doç. Dr. Angel Kunçev, ilk sırada yer almamızın ardından Avrupa Birliği’nde (AB) mortalite açısından 9. sırada, morbidite açısından ise 27. sırada olduğumuzu açıkladı.

Ülkemizde hastalık oranının en yüksek olduğu iller Vratsa (İvraca), Varna, Pleven (Plevne), Pernik ve Köstendil, en düşük ise Razgrad.

Ulusal Koronavirüs Kriz Masası Başkanı Tümgeneral Prof. Dr. Ventsislav Mutafçiyski, “Olumsuz eğilimler çoğunlukla İngiltere ve Çek Cumhuriyeti'nde görülüyor ve büyük olasılıkla yeni koronavirüs türünden kaynaklanıyor” dedi.

Bakanın ifadesine göre, virüse karşı uyanık olmaya ve sosyal mesafe koruma, dezenfeksiyon yapma ve toplu etkinlikler ve temaslardan kaçınma gibi önlemlere uymaya devam edilmeli.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR



 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI