Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-01-14]

Aktif işgücü piyasası politikaları için 83 milyon leva kaynak

Aktif işgücü piyasası politikaları için 83 milyon leva kaynakBu yıl yürütülecek aktif işgücü piyasası politikaları için devlet bütçesinden 83 milyon leva kaynak ayrılacak. Fonlar geçen yıla göre 10 milyon leva fazla ve Ulusal İstihdam Eylem Planı sosyal ortaklar tarafından onaylandı.

Plan, çeşitli program ve eğitimlere katılan işsizlerin maaşlarında artış öngörüyor. Planın Bakanlar Kurulu tarafından onaylanması bekleniyor.

2021 yılında ekonomik durumun keskin bir şekilde bozulmaması durumunda devlet bütçesinden ayrılan kaynaklarla 14 495 işsize istihdam ve 11 599 işsize eğitim sağlanması bekleniyor.

Ulusal İstihdam Eylem Planı, Kariyer Başlangıç Programına katılan gençlerin ücretlerinin 700 levadan 800 levaya, belediyelerde görevlendirilen arabuluculuk yapan gençlerin maaşlarının 730 levadan 830 levaya, Hareketsiz Kişilerin Aktifleştirilmesi Programı kapsamında görevlendirilen lise mezunu olan Roman asıllı arabulucuların ücretlerinin 650 levadan 750 levaya, yüksek eğitimli olanların ise 700 levadan 800 levaya yükseltilmesini öngörüyor.

İşsizlerin bölgesel hareketliliğini teşvik etmek için işverenle görüşmek için yapılan ulaşım masraflarının karşılanması amacıyla verilen ödeneğin miktarı da artırıldı. Sübvansiyonlu istihdam için ödenen ücretin % 20'sine kadar tutarda olan bu ödenek 122'den 130 levaya yükseltildi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI