Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-01-14]

Risk altında olan 53 000 yaşlıya koruyucu bakım hizmeti sunulacak

Risk altında olan 53 000 yaşlıya koruyucu bakım hizmeti sunulacakİnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı’nda yer alan "Koruyucu Bakım +" tedbiri sayesinde pandemi koşullarında risk altında olan 53 000'den fazla kişi desteklenecek.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Denitsa Saçeva, önlem için başvuru koşullarının ve bugüne kadar nasıl uygulandığına dair ayrıntıların sunulduğu Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği Derneği üyelerine yönelik düzenlenen Bilgilendirme Günü’nün açılış konuşmasında, “Önceki bileşenlerde beklenenden daha fazla olan 35 000'den fazla kişiye yardım edildi, ancak şimdi bu tedbirin daha fazla insanı kapsamasını planlıyoruz” diye kaydetti.

Yeni prosedür belediyelerden alınan geri bildirimler dikkate alınarak oluşturuldu ve bu nedenle uygulamanın kapsamı genişletildi ve başvuru koşulları kolaylaştırıldı.

Bakan, “Koronavirüs enfeksiyonunu önlemek için devlet tarafından yetkilendirilen sosyal hizmetleri uyarlamak artık mümkün. Belediyeler, hizmetlerin sunulduğu binaların dezenfekte edilmesi, personel ve hizmet kullanıcılarına test yapılması, enfekte olan hizmet kullanıcılarını izole etmek için binaların bölünmesi, fazla mesai yapan personele ek ücret ödenmesi vb. şeylerle ilgili faaliyetleri projelere dahil edebilecekler” diye ekledi.

Tedbir, kendi kendine bakım yapamayan 65 yaş üstü, engelli veya Covid-19 nedeniyle karantinaya alınan yaşlılara ev ortamında saatlik sosyal ve sağlık hizmetlerinin sunulmasını sağlıyor. Kendi paralarıyla yiyecek, ilaç ve temel ihtiyaç ürünlerinin satın alınması ve kullanımı ertelenemez idari hizmetler alma konusunda “Koruyucu Bakım +" tedbiri kapsamında görevlendirilen ekiplerin yardımına güvenebilirler.

Ülkedeki tüm belediyeler 31 Mayıs 2021'e kadar “Koruyucu Bakım +” prosedürüne başvurabilir. Prosedürün uygulanması için ayrılan fonların miktarı 85 milyon leva, onaylanan projeler 30 Haziran 2023'e kadar uygulanacak.

Her belediye için ilçedeki hizmetlere ve sosyal hizmetlere ihtiyaç duyan tahmini insan sayısı dikkate alınarak tahmini maksimum hibe miktarı belirlendi.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI