Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-01-15]

Prof. Dr. Mutafçiyski: Nisan’a kadar 100 000'den fazla kişi aşılanabilir

Prof. Dr. Mutafçiyski: Nisan’a kadar 100 000'den fazla kişi aşılanabilirBulgaristan Ulusal Televizyonu’nun (BNT) “Gün Başlıyor" programına konuk olan Ulusal Koronavirüs Kriz Masası Başkanı Tümgeneral Prof. Dr. Ventsislav Mutafçiyski, “Şu aşamada hastalığın görülme sıklığını en fazla % 50 düşürmeyi beklediğimizden daha iyi bir şekilde salgınla baş ediyoruz” diye kaydetti.

Profesör, “Görülme sıklığı % 60'tan fazla azaldı. 100 000 kişi başına ortalama morbidite temelinde hesaplanırsa, hatta 4 kat azaldı. Çünkü başlangıç noktası 100 000 kişi başına 660'ın üzerindeydi. Şu anda ortalama 150-160 kişi, hatta bugün itibariyle 100 000 kişide 125" diye belirtti.

Prof. Dr. Mutafçiyski, “Nisan ayına kadar 100 000'den fazla insanı Covid-19’a karşı aşılama fırsatına sahip olacağız. Ancak bunun için Astra Zeneca aşısı kullanma onayı alırsa, Astra Zeneca aşısının ilk parti sevkiyatı 250.000 doz olmalı. Şubat ortasına kadar en az 60 bin dozun beklendiği BioNTech ve Pfizer aşısı ile ilgili durum daha öngörülebilir. Başlangıçta hala az dozda ulaştırılsa da Moderna aşısı da aşağı yukarı bu civarda gelecek. Biliyorsunuz, 2400 doz geldi, bir sonraki sevkiyat yaklaşık 4000 doz olacak, ama ondan sonra artık on binlerce doz gelecek” dedi.

Profesör, “Böylece aşılamanın ilk aşaması çok hızlı bir şekilde atlanacak, sağlık uzmanlarının hedeflendiği ilk aşamadan sonra diğer aşamalara geçilecek. Şu anda öncelikli gruplardan vatandaşların yeterli sayıda aşı olduğunda örneğin üçüncü gruptan insanlar ile ikinci gruptan insanlarla eş zamanlı olarak aşı uygulanması öneriliyor. Ancak bu aşı miktarına bağlı” dedi.

Ulusal Koronavirüs Kriz Masası Başkanı, “Bulgaristan'a ulaştırılan aşı sayısına ilişkin sübjektif bir unsur bulunmuyor. Kimse bu miktarlarda aşı sipariş edemez. Bu miktarlar, bilinen katı bir düzenleme ile belirlendi. Ülkemizin kotası % 1,55 " diye vurguladı.

Profesörün ifadesine göre, koronavirüs aşılarına olan güven artıyor.

Aynı zamanda Sofya Askeri Tıp Akademisi Başkanı olan Prof. Dr. Mutafçiyski, “Şu ana kadar Askeri Tıp Akademisinde aşılanan sağlık görevlileri 460, gelen tüm aşılar derhal uygulanıyor. Ülke genelinde durum aralık ayına göre çok daha hafif. Askeri Tıp Akademisinde Covid-19 hastaları için ayrılan yatak doluluk oranı % 35” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI