Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-01-15]

Bulgaristan vatandaşı olmayan Bulgarların özel kimlik kartları olacak

Bulgaristan vatandaşı olmayan Bulgarların özel kimlik kartları olacakBulgaristan vatandaşı olmayan Bulgar asıllı kişilere yasal şartlar ve koşullar altında Bulgar olarak kimlik kartı sahibi olma hakkı tanınacak.

Birleşik Vatanseverler İttifakı tarafından sunulan Bulgaristan Kimlik Belgeleri Kanunu’nda değişiklik yapılmasına ilişkin yasa tasarısı, Meclis Genel Kurulunda görüşmelerin ardından birinci okumada yapılan oylamada 23 ret ve 4 çekimser oya karşı 102 kabul oyla onaylandı.

Bir Bulgar’ın sahip olacağı bu tür kimlik kartı, ülkemizin topraklarında kimliğini ve ikamet hakkını tasdik etmesinin yanı sıra, yasaların açıkça öngördüğü hakları garanti altına alacak.

Kartın çıkarıldığı andan itibaren kişi ülkemizde daimi ikamet hakkını elde edecek, kart sadece ülke içinde geçerli olacak ve giriş veya çıkış için vize gerekmeyecek. Kişi aynı zamanda Bulgaristan vatandaşlarınınki kadar iş gücü piyasasına giriş hakkına da sahip olacak.

Prosedürün, Bulgaristan vatandaşlarının kimlik belgelerinin çıkarılmasına ilişkin prosedüre benzer şekilde olması öngörülüyor. Kişinin Bulgar kökeni, Bulgaristan Cumhuriyeti Dışında Yaşayan Bulgarlar Kanunu’nda belirtilen belgeler ve Yurt Dışı Bulgarlar Devlet Ajansı tarafından verilecek Bulgar kökenine ilişkin tasdik belgesi ile tespit edilecek.

Kimlik kartı başvurusu şahsen İçişleri Bakanlığına veya yurt dışındaki diplomatik misyonlarımıza yapılacak. Başvuru belgeleri konsolosluğa veya başka bir diplomatik misyona ibraz edilirse, kart 90 gün içinde verilecek. Bulgarların, Bulgaristan vatandaşlığı kazanmaları durumunda bu tür kartlar geçersiz olacak.

Tasarının gerekçesi bölümünde şu ifadeler yer aldı: “Değişikliklerin amacı, kesin olarak belirlenmiş bir prosedür dahilinde onaylama ve yetkilendirme işlevine sahip belirli bir kimlik belge kategorisinin uygulamaya konulması. Bu aynı zamanda şu anda yabancı uyruklu olan ve çifte vatandaşlığa sahip olamayan ekonomik göçmenlerimizin durumunu da hafifletecek”.

Tasarının yazarlarından biri olan Yulian Angelov, bunun etnik Bulgarları Bulgaristan'da yaşamaya çekmenin ve yasa dışı göçmenlerin ülkemizde yaşamasına izin vermemenin bir yolu olacağını söyledi.

Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) Milletvekili Todor Bayçev, ancak önerinin mevcut mevzuata aykırı olduğunu ve Avrupa hukukuyla çeliştiğini belirtti. Milletvekili, Bulgaristan vatandaşlarının vize alması gereken üçüncü ülkeleri belirleyen bir Avrupa Parlamentosu (AP) yönetmeliği imzaladığını anımsattı.

Bulgaristan'ın Kurtuluşu İçin Ulusal Cephe (NFSB) lideri ve Ulusal Meclis Başkan Yardımcısı Valeri Simeonov, tasarının iki açıdan önemli olduğuna ve ihtiyacının iş gücü piyasasının ihtiyaçlarına göre belirlendiğine işaret etti. Simeonov’un ifadesine göre, ikinci husus şudur: Bu tasarı ülkemizdeki demografik sorunların çözülmesine yardımcı olacak.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI