Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-03-02]

Başkan Necmi Ali, AB Bölgesel ve Yerel Yönetimler Temsilcileri Meclisi toplantısına katıldı

Başkan Necmi Ali, AB Bölgesel ve Yerel Yönetimler Temsilcileri Meclisi toplantısına katıldıCebel (Şeyhcuma) Belediye Başkanı Necmi Ali, Avrupa Birliği (AB) Bölgesel ve Yerel Yönetimler Temsilcileri Meclisi toplantısında vatandaşlar için iyi sağlık şartları, aynı zamanda pandemiden sonra bölgesel ve yerel ekonomilerin modernize edilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Necmi Ali, “Pandeminin başlangıcından bu yana olağanüstü ve benzeri görülmemiş koşullarda yaşamaktayız. Yerel ve bölgesel bakış açısından bakarsak, öncelikle vatandaşlarımızın hayatlarını kurtarmaya yardımcı olmak ve Covid-19'un neden olduğu krizin ekonomik ve sosyal etkisini azaltmak için bir sorumluluğumuz ve insani görevimiz var. Her şeyden önce vatandaşlarımız için iyi sağlık şartlarını sürdürmek ve refahını korumak bizim için son derece önemli. Bu nedenle pandeminin başlangıcından bu yana Sınır Ötesi Sağlık Hizmetleri Direktifi kapsamında hastaların, üye devletlerdeki hasta yataklarının dolduğu hastanelerden başka üye devletlerdeki boş hasta yatağı bulunan hastanelere güvenli bir şekilde nakledilmesi imkanı yaratılması çağrısında bulunduk. Bu, ulaşım, hareketlilik ve sağlık alanlarında sınır ötesi işbirliği dahil olmak üzere krize hazırlık planlarının uygulanmasının hızlandırılması gereken sınır bölgeleri için özellikle önemli” diye belirtti.

Eski Avrupa Parlamentosu milletvekili ayrıca 2021-2027 Çok Yıllı Mali Çerçevesi ve Yeni Nesil AB Kurtarma Planı’nın benimsenmesiyle hazırlık, iyileştirme ve sürdürülebilirlik planlarını, özellikle de Ekonomiyi Kurtarma ve Sürdürülebilirlik Mekanizması aracılığıyla finanse etmeye devam etme fırsatına sahip olunduğuna da dikkat çekti.

Belediye Başkanı, “Bu, bölge ve yerel ekonomilerimizi Yeşil Anlaşma ve AB Dijital Gündem Programı’nın hedefleriyle uyumlu hale getirerek modernize etmemizi sağlar. Pandeminin neden olduğu ekonomik kriz devam ettiği sürece gerekli finansmanın sağlanması ve ekonomik büyümeyi canlandıran ve AB'nin ekonomik sürdürülebilirliğini iyileştiren gelecekteki yatırımlara yönlendirilmesi gerektiğini belirtmek önemli. Mevcut krizden en çok etkilenen sektörlere idari yükün azaltılması ve finansmana erişimin kolaylaştırılmasıyla birlikte özel olarak mali destek verilmeli ve küçük ve orta ölçekli işletmelere özel önem verilmeli” dedi.

Necmi Ali, ayrıca salgın koşulları el verdiği ölçüde vatandaşların kademeli olarak normal hayata dönüşünü sağlayacak olan hareket özgürlüğünün yeniden tesis edilmesi gerektiğini vurguladı. Belediye Başkanı, “Bu bağlamda, aşılamanın bu hedefe ulaşmak için hayati önem taşıdığına inanıyorum, bu nedenle aşılama kampanyalarının başarılı olmasını sağlamalıyız. Buna ek olarak, aşı sertifikası uygulaması, seyahat, sınır ötesi çalışma, mevsimlik çalışma, yaz turizm sezonunun açılışını kolaylaştırmak ve mevcut seyahat kısıtlamalarını azaltmak için halihazırda mevcut olan diğer sıhhi önlemlerle birlikte çözümün bir parçası olabilir. Bu, özellikle sınır bölgeleri veya tarım ve turizm gibi mevsimlik işçiliğe bel bağlayan bölgeler için çok uygun bir çözüm olacak. Tüm AB Üye Devletleri tarafından karşılıklı olarak tanınması gereken aşı sertifikalarının ortak formatta düzenlenmesi ve standart aşı sertifikası hakkında bilgiye ihtiyacımız var” diye belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Şeyhcumalı 2021-03-04 15:50:47
Başkan Necmi seçimlerde anadil propaganda yasağını hatırlatarak anadil eğitim normal müfredatta olmasını da dikkate çekti.
Ayrıca yaz aylarında Türk çocukları beklediler öncüllüğünde Kuran-ı Keri kursları düzenleneceğini de söyledi.
Bunlar hal olduğunda vakıf malkarın problemi çözüleceğini de anlattı.
Kırcaali bölgesinde Türkçe yerel radyo frekansı verileceğinin müjdesini verdi.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI