Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-03-02]

AB’de “aşı pasaportu” uygulanacak

AB’de “aşı pasaportu” uygulanacakAvrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, AB’nin vatandaşları için aşı olduklarının kanıtı olarak seyahati kolaylaştıracak „Dijital Yeşil Geçiş Kartı” olarak isimlendirilen aşı sertifikasyonu çıkarma niyetini resmen açıkladı. Bu plana göre, seyahatler Haziran ayında başlayacak ve Avrupa’nın sahilleri ve tatil yerleri yaz sezonuna hazır olacak.

Von der Leyen, aşı pasaportu uygulamasının her şeyden önce AB içinde seyahat hareketini başlatmayı hedeflediğini ve bu durumun hem AB dışındaki bazı ülkelerde hem de AB içindeki ülkelerde bazı endişelere neden olduğunu belirtti. Öte yandan bazı AB ülkeleri, İngiltere için bir istisna yapma arzusunu ifade ettiler.

Diğer ülkeler, serbest dolaşımın pandeminin bir sonucu olarak durgunlaşan ekonomilerine fayda sağlayacağını umarak sınır geçiş rejimlerinin hafifletilmesi için ısrar ediyor. Öte yandan Belçika, ayrımcılık yapılması korkusu nedeniyle genel olarak "aşı pasaportu" planlarını onaylamadığını ifade etti. Dışişleri Bakanı Sophie Wilms, Belçika'nın dolaşım özgürlüğünün aşılamaya bağlı olmasını kabul edemeyeceğini söyledi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI