Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-03-02]

Bizleri bağırına basan duyarlı Kırcaali halkına yürekten teşekkür ediyorum

Bizleri bağırına basan duyarlı Kırcaali halkına yürekten teşekkür ediyorumBismillahirrahmanirrahıym

Rahman ve Rahim (Çok affeden ve Bağışlayan) Allah’ın isimleriyle söze başlarım.

Bizi yaratan , binbirtürlü ni’met bahşeden, imanın tadını tattıran, Kur’anın muhatabı kılan Rabbimize Hamd ediyor, Şükrediyorum.

İki cihan güneşi, Rahmet Peygamberi Hz. Muhammed Mustafa’ya , ailesine ve sahabesine salatü selamlar ederim.
Kıymetli mü’minler, Duyarlı Kırcaali halkı.

Öncelikle hepinizi sevgi ve muhabbetle selamlarım.

01.mart 2021 tarihi itibariyle Başmüftümüz Dr. Mustafa Haci’nin önerisi, Yüksek İslam Şurasının onayı ile Başmüftü yardımcısı olarak tain edilmiş bulunuyorum.

Emaneti ve Meş’aleyi Değerli kardeşim, meslektaşım Haskova Bölge Müftüsü Sn. Basri Eminefendi’ye teslim ettim, Başarılar diledim.Allah utandırmasın temennisinde bulundum.

Bizlere “ Hayır, Takva, Erdem” iyilik ve güzellikte her daim yardımcı olduğunuz gibi yeni Müftümüze ve ekibine yardımcı olmanızı istirham ediyorum.

Şubat 2010 yılından – şubat 2021 yılına kadar Kırcaali Müftüsü olarak görev yürüttüm.

Görevimden Onur duydum, emanet bildim, halkımıza yakın durdum, sorumluluk bilinciyle hareket ettim, yeni yeni projeler kazandırmaya, faydalı olmaya çalıştım.

Halkımızı ağbi, amca ,abla ve teyze olarak gördüm, saygıda kusur etmedim, saygı gördüm, hürmet gördüm.
Kırcaali ilini karış karış gezdim, dilim döndüğü kadarıyla vaaz ettim , hutbeler okudum.

Peygamber varisi imam hatiplerimize değer verdim, eğitimlerini teşvik ettim.

Pandemi öncesinde her ay istişare toplantıları düzenledik, atacağımız adımları belirledik, halkımızın önerilerini dinledik.
Kırcaali ve ilinde çok güzel hatıralar edindik,Müftülük personelimiz, görevli imamlarımım ve duyarlı halkımız ile akrabadan öte yakın olduk, kardeş olduk.

Boş, anlamsız bir gün geçirmedik, bir çok anlamlı çalışmayı gerçekleştirdik, Allah’ın Rızasını kazanmak için gayret ettik, siz halkımızın duasını önemsedik.

Derken yıllar su gibi akıp gitti.

Kırcaali’yi sevdik, Allah için hicret ettik, dinamik ve hızına adım uydurmaya çalıştık,yüzlerce etkinlik gerçekleştirdik, Bulgaristan’ın ilk neşriyat kırtasiyesini açtık, Gazi Kırcaali’nin türbesini inşa ettik, İslam Kültür Merkezi’nin ve Mestanlı’da dört katlı vakıf binamızın inşaatını takip ettik, tarihi Cebel, Ürpek, Çakırlı ve onlarca camiimizin restorasyon ve onarımını yürüttük.

Derken yıllar geçti,vedalaşma değil, helalleşme vakti geldi. Canı gönülden hakkımı Helal ediyorum, sizlerden de Helallik diliyorum. Rabbim cümlemize iki cihan saadeti ihsan eylesin. Güzel ve hayırlı münasebetlerle yeniden görüşmek üzere Allah’a Emanet ediyorum.

En kalbi Temenni ve dualarımı arz ediyorum
Kardeşiniz Beyhan Mehmed


Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmed'in

H. 1442, Miladi 2020 yılı Faaliyet Raporu

Bismillahirrahmanirrahıym

Hamd , sena ve övgü yalnız alemlerin Rabbine aittir. O’na inanır, güvenir, rızası ve sevgisine nail olmak isteriz.

Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya , ailesine ve sahabesine salatü selamlar ederiz.

Kıymetli mü’minler, Değerli Din kardeşlerim .

İnsanlık zorlu bir dönemden geçiyor. Hastalığın, korkunun , endişelerin olduğu bir dönemden.

İnanan Müslüman, Türkler olarak “ Kulluk için yaratıldığımızı, imtihan edildiğimizi ” biliyoruz. Rabbimden bizleri bu musibetten tez zamanda “ ibret alarak” kurtarmasını niyaz ediyoruz.

Muhterem müslümanlar , Hicri 1442, miladi 2020 yılı zor bir yıldı, imkanlarımız sınırlıydı, yalnız motivasyonumuz yüksekti, siz değerli halkımızın hizmetinde olabilmek, hayır dualarınıza nail olmak için Kırcaali Müftülüğü olarak gayret ettik .

Rabbimizin lütfuyla gerçekleştirdiğimiz faaliyetlerimizin raporunu bilginize arz ediyor, dualarınızı ve tasviyelerinizi bekliyoruz.

Göreve başladığım günden itibaren , dünyanın gözdesi olan Selimiye Camiinde cemaat olarak Cuma namazı kılmaktansa, Kırcaali’nin her hangi bir camiinde imam olarak Cuma namazını kılmayı tercih eder, dilim döndüğü kadarıyla vaaz ve irşat faaliyetlerini önemserim .

1. Cuma Vaaz ve irşat faaliyetleri ile bu sene de takriben 40 camiimizde vaaz ettim , hutbe okudum, halkımızla hasbihal ettim. Görevim boyunca Hamd olsun Camiilerimizin 100’de – 80’de görev yaptım,Cuma faaliyetlerine , köy mevlidlerine, iftar ve etkinliklere katıldım.

2. Din eğitimi çalışmalarımızı- Yaz Kur’an kurslarımız ile yürüttük . Pandemi sebebiyle küçük gruplar halinde takriben 60 noktada gruplar oluşturduk , kurslar sona erdiğinde Kırcaali Merkez camiimizde Temel dini bilgiler yarışması düzenledik – yavrularımıza bisiklet, tablet ve anlamlı bir çok hediyeler ile sevindirmeya çalıştık.

3. İmamlarımız ile aylık mutat toplantılar – imam hatiplerimiz ile aylık toplantılar yapar, güncel konuları kendilerine iletir, hak ve sorumluluklarını hatırlatır, anlamlı istişareler ederdik. Musibet sebebiyle bu toplantılarımızı 2-3 ayda, küçük gruplar halinde yapmak zorunda kaldık.

2010 yılında Kırcaali Müftülüğümüzün bünyesinde 25 imam hatip görev yaparlarken, Hamd olsun artık sayıları 135’e ulaştı . Son 3 yıl içinde Hizmet içi eğitim merkezlerimizden ve Tashihu’l Huruf ( Kur’anı güzel okuma ) kurslarımızdan mezun olan imamlarımızın sayısı 40’ı aştı.

4. Ramazan ayında Bulgaristan Müslümanları Başmüftülüğümüzünün Youtube Kanalından Din ve hayat , Ramazan Okulu projesini gerçekleştirdik – her gün 1 ayet , 2 hadisin yorumunu yapmaya çalıştık. Bayanlara ve kız öğrencilerimize yönelik Ramazan okulu programını Vaizemiz oluşturduğu watsap gruplarıyla yürüttüler.
Kırcaali Müftülüğü’müzün Facebook adresinden de her gün karilerimizin okuduğu Aşr-ı Şerif tilavetlerini paylaştık.
Bulgaristan’da Din eğitimi ve irşad faaliyetlerini çoğaltmak ve geliştirmek maksadıyla, Başmüftülüğümüz tarafından organize edilen milli islami eğitim kampanyasına takriben 20.000 leva katkı sağladık.

TİKA’nın katkılarıyla ilçelerimizde ve 30 köyümüzde toplam 3000 iftar paketi – adrese teslim ederek, ikram ettik.
T.C. Sofya Büyükelçisi kıymetli Aylin Sekizkök hanımefendi’nin Başmüftülüğümüze sağladığı anlamlı katkılar ve duyarlı Kırcaali halkının bağışarıyla , ihtiyaçsahiplerine 600 erzak paketi dağıttık.

5. Kurban bayramında - 4000 pay et , Hastahenelere , sosyal yardım merkezlerine , zihinsel engelliler merkezine ve ihtiyaçsahibi kardeşlerimize ulaştırdık. İlk defa kurban sonrasında ihtiyaçsahiplerine dağıtmak üzere Konserve yaptırdık, dağıtımını ihtiyaçsahiplerine yaptık.

6. Başmüftülük yayın dairesinin özel izniyle – 3000 adet Kur’an Mealini ve 3000 adet (3 dilde) hadis Kartelasını hayırsahibi kardeşlerimizin katkılarıyla teksir edip gençlere Hediye ettik.

7. Kırcaali Hastahanesine 10 tekerlekli sandalya, 1000 maske ve 15 battaniye , Mestanlı Hastahanesine 3 tekerlekli sandalya, 400 maske ve bir miktar erzak bağışladık. Daha evvelki yıllarda yaptığımız bağış ile, tekerlekli sandalye sayımız 20 oldu.

8. Nepal ve Arakan’da sukuyuları açmaya Mestanlı İmam Hatip Lisemiz ile birlikte devam ettik – 28 kuyumuz oldu. Afrika’da bir yetimhanede de erzak dağıtımı gerçekleştirdik.

9. Bulgaristan genelinde Başmüftülüğümüzün 383 yetime yıllık 720’şer leva katkı sağlıyor . vaizemiz Sibel Mehmed’in himayesinde 6 noktada, 2’sini Mestanlı İmam Hatip Lisemiz ile birlikte kermes düzenledik, halkımıza kampanyayı duyurduk , takriben 29000 leva yetimler için sağladık.

10. Başmüftülüğümüzün aylık yayını olan Müslümanlar Dergisine 470 abone yaptık, halkımızın okumasını teşvik ettik.

11. Hayatımızın merkezinde camiler konulu – makale, şiir ve resim yarışmasına 18 öğrencimiz iştirak etti, Başmüğftülüğümüz tarafından ödüllendirildi.

12. 240 encümenliğimiz ile milli kongreye hazırlanıyorduk, koşuşturuyorduk...pandemi sebebiyle erteleme kararı almak zorunda kaldık.

13. Ramazan ve Kurban Bayramlarını Stadyumda 1200 – 1300 kişilik cemaatle kıldık, bayramın neş’e vesevincini paylaştık.
14. 3-6 yaş grubu Kur’an Kursumuzu ( Kreş ) açtık, vaizemizin rehberliğinde minik yavrularımızı oynamalarını ve eylenmelerini sağladık.

15. Başmüftülük Hac ve Umre dairesi tarafından – umrecilere rehberlik yapmak üzere görevlendirildim, dilim döndüğü kadarıyla Duyuf’ur-Rahman’a hizmet etmeye çalıştım .
Hac ve umre dairesi ile birlikte (Pandemi öncesinde) Çorlu, İstanbul ve Bursa’da hacı adaylarımızla seminerler düzenledik, Haccın anlam ve önemini konuştuk ( pandemi sebebiyle Hac iptal oldu )

16. Mestanlı’da Hizmet içi eğitim binamızın onarımını gerçekleştirdik, ülke genelinden gelen merkez camii imam hatiplerimizin Tashihu’l Huruf eğitimi imkanını oluşturduk , Mestanlı Eski camiimizde Başmüftümüz Dr. Mustafa Haci’nin teşrifleri ile mütevazi bir program ile mezuniyetlerini gerçekleştirdik.

17. İsimlieri uğuruna şehit düşenlere – aşrı şerifler okuduk , dualar ettik. ( Mestanlı ve köylerinde , Sütkesiği ve Yoğurtçular’da )

18. T.C. Sofya Büyükelçisi kıymetli Aylin Sekizkök hanımefendi’nin ve Filibe Başkonsolosu Sn. Hüseyin Ergani bey’in ziyaretleriyle onur duyduk, mezarları başında Nuri Turgut adalı’ya ve 17 aylık şehide Türkan’a dualar ettik. Cebel Belediye Başkanı Sn Necmi Ali ile birlikte organize ettikleri Aşure etkinliğine katıldık.

19. Kırcaali Belediye Başkanı sn. Hasan Azis’i ve 7 ilçemizin değerli başkanlarını ziyaret ettik, “ milli manevi “ değerlerimiz, camiilerimizin onarımı, din ve dil eğitimi imkanları hakkında, geleneğimiz ve medeniyetimiz hakkında hasbihallerde bulunduk.

20. Kırcaali Belediye Başkanı Sn. Hasan Azis’in , Kırcaali belediyesi olarak organize ettikleri Aşure etkinliğinde, aşurenin anlam ve önemini halkımıza hatırlattık, aşure ikram ettik. Belediyenin diğer etkinliklere de papaz efendi ile birlikte katıldık. Her daim Dinin önemini vurgulamaya çalıştık, halkla beraber olduk.

21. Duyarlı bir hacımızın infakı ( Bağışı) ile 500 metreli bahçeli bir evi vakıf kıldık.

22. Kırcaali İslam Kültür Merkezi ( 1200 kişilik Yeni camii ve müştemilatı ) – inşaatını ve resmiyetini takip ettik. Hamd olsun camiimiz artık tamamlanmak üzere , hat çalışmaları ve minarelerin külahlarının tamamlanması kaldı.

23. Mestanlı’nın merkezinde inşaatı devam eden 4 katlı vakıf binamızın inşaatını ve resmiyetini takip ettik, Hamd olsun süreci çok az iş haricinde tamamladık.

24. Ürpek, Killi, Çubuklu, Karanfil Camilerimizin onarımlarım çalışmalarına katkı sağlamaya çalıştık.

25. Devlet okullarında (1 -12 sınıflarda ) okutulacak olan din dersi hazırlama komisyonunda yer aldık , 11. Kitabı tamamladık.

26. Kırcaali haricinde Rudozem ve Şumen’de halka hitap ettik. Madan’da yapılan Hafızlık ve güzel Kur’an okuma yarışmasında jüri heyetinde sorumluluk aldık, karilerimizin kıraatlarından istifade ettik.

27. Başmüftümüz Dr. Mustafa Haci ile birlikte 30. Cüzü ezberleyen Mestanlı İmam Hatip öğrencilerine çeyrek altın taktık başarılarının devamını diledik.

28. Sofya’da düzenlenen Müftüler ve Yüksek İslam Şurası toplantılarına iştirak ettik,Müftüler ve Yüksek İslam Şurası olarak aldığımız kararları imamlarımıza ve halkımıza bildirdik.

29. Yerel basında güncel makaleler yayınladık, ilmimizin zekatını vermeye çalıştık. Müftülük olarak yayınladığımız mütevazi kitaplarımızı, halkımıza , Rusçuk, Şumnu ve Mestanlı imam hatip liselerimize ve Sofya İslam Enstitümüze Hediye ettik.

30. Kültür programları oluşturduk, duyarlı kardeşlerimizle hasbihal ettik.

31. Bursa’da temaslarda bulunduk - Bursa il Müftüsü Sn. İzani Turan’ı, Osmangazi Belediye Başkanı Sn. Mustafa Dündar’ı ve Nilüfer Belediye Başkanı Sn. Turgay Erdem’i ziyaret edip hasbihalde bulnduk, ortak yapabileceğimiz hayır projelerini konuştuk.

32. Fikir taattisinde bulunmak üzere Meslektaşlarım Haskova , Paşmaklı (Smolyan), Eskicuma, Şumnu ve Filibe Bölge Müftülerini ziyaret ettik , milli ve manevi değerlerimizi konuştuk.

33. Pandemi sebebiyle ertelenen Sayım konusunun önemini her bir ziyaretimizde, vaaz ve hutbemizde duyarlı halkımızla paylaştık . Her daim Bulgaristan’ın sadık vatandaşı olduğumuzu, etnik olarak Türk, dini aidiyet olarak Müslüman olduğumuzu beyan ettik.

34. Bekar gençlerimize evliliğin anlam ve önemini anlatmaya çalıştık – aile kuran onlarca gencimize nasihat ettik, dini nikah belgelerini hediye ettik, hayırlı geçimler diledik.

35. Pandemi öncesinde Mestanlı İmam Hatip Lisesi ve Şumnu Medrasetü’n Nüvab imam hatip lisesi öğrencilerine milli ve manevi değerlerimiz hakkında hasbihal ettik.

36. Eğitim ve okumanın önemi hakkında Kırcaali’de konferans düzenledik . Merkez camiilerimizde , duyarlı aktif imamlarımız ile haftalık sohbetler oluşturduk.

37. Köylerimizden her gün Müftülüğümüzü ziyaret eden , imamlarımız, encümenlik temsilcilerimiz ve duyarlı halkımız ile güncel gelişmeler hakkında hasbihallerde bulunduk.

38. Hasta , Yoksul ve mağdur onlarca kardeşimize yardımcı olabilmek için camilerimizde sergiler düzenledik. Hayır dualarını almaya çalıştık.

39. Bulgaristan’ın milli ve yerel Tv’leri ve yerel Radyosunda kampanyalarımızı değerlendirdik, pandemi döneminde tedbirleri hatırlattık, mübarek ghün ve geceleri konuştuk.

Türkiye’nin muhtelif Televizyonlarında da kampanyalarımızı konuştuk , bayram mesajlarımızı ilettik, islam kültür merkezimiz ile ilgili mülakatler verdik.

40. Facebook adresimizden güncel gelişmeleri, hayır ve güzellikleri duyurmaya çalıştık. İhtiyaca binaen Encümenlikleri yeniledik, vazifelerini hatırlattık.

41. 3 ayda bir yetimlerimiz ile hasbihal programları gerçekleştirdik, dertleştik , hediyelerini takdim ettik, değerli olduklarını ifade ettik.

42. Zihinsel engelliler merkezimizi ziyaret ettik, görevlileri ve merkezde kalanlarıyla sohbet ettik, nevresim takımları hediye ettik.

43. Mestanlı İmam Hatip Lisesi yönetimi tarafından önemli bir ihtiyacı karşılayan osmanlı eserleri kütüphanesine bir miktar kitap hediye ettik, vesile olanları tebrik ettik, teşekkürlerimizi ilettik.

44. Mestanlı İmam hatip Lisesi yönetimi ile birlikte, ürettikleri kask maskları Kırcaali Hastahanesine Hediye ettik.

45. Her namazımız sonrasında kendimize, ebeveynimize...ve siz duyarlı halkımıza dualar ettik.

Bu hayır ve çalışmaları bizlere lütfeden Rabbime Hamd eder, Katkıları ve Rehberliği sebebiyle Başmüftülüğümüze , gayret ve çalışkanlıkları sebebiyle de Kırcaali Müftülüğü personelime, bizleri bağırına basan Müslüman Türk Kırcaali Halkına, halka hizmet eden idarecilerimize gönülden teşekkür ederim .
Personelime Bir kez daha Teşekkürü borç bilirim.

Umre görevim ve muhtelif ziyaretlerim esnasında Müftülüğümüzü temsil eden, resmi programlara iştirak eden , köyleri karış karış gezerek halkın taleplerini bizlere bildiren Müftü yardımcım Sn. Erhan Receb’e , camilerin ve Vakıf binalarımızın durumlarını tespit ederek , onarım çalışmalarını takip eden Vakıf müdürümüz İlhan Mehmed’e , din eğitimi ve irşad çalışmalarını koordine eden, imamların tainini takip eden İrşad bölümü başkanımız Sn. Sezer Ubeyd’e , 3-6 yaş Kur’an kursunun açılışını ısrarla talep edip küçük çocuklar, bayanlar ve kızlarla sohbet halkaları oluşturan Kırcaali Vaizesi Sibel Mehmed’e , ziyaretlerimizi koordine eden Sekreterimiz Sn. Recep İsmail’e ve bizleri bağırına basan Müslüman Türk Kırcaali Halkına, Mestanlı İmam Hatip Lisesi Yünetim ve öğrencilerine, encümenlik temsilcilerimize ve aktif imamlarımıza, ihtiyaçımıza binaen misafir görevli olarak Türkiye Diyanet tarafından görevlendirilen değerli Hocalarımıza, hayırları ikame etmeye çalışan duyarlı halkımıza gönülden teşekkür ederim. Mart ayında rahmeti rahmana kavuşan yılların Müftüsü Nasuf nasuf Hocamı hayırla yad eder, Mekanının Cennet , derecesinin ali olmasını dilerim.

Önceki Yıllarda hayat bulan projelerimiz :
1. Bulgaristan’ın ilk ve tek islami neşriyat Kırtasiyesi vaizemiz Sibel Mehmed’in tavsiyesi ve fedakarca Kırtasiyede 2 yıl görev yürütmesi ile başlayan Ufuklu projemiz artık 6 yılını tamamladı. Halkımız okusun, dünya ahiret saadetine nail olsun.

2. Kırcaali Merkez Camii çevre düzenlemesi ve Gazi Kırcaali’nin türbesini tamamladık.

3. Toplu Sünnetler – bu sene hariç , önceki yıllarda ortalama 100 çocuğumuzun sünnetini hayırsahiplerine yaptırdık, hediyelerini verdik . (10 yıl içinde 1000 çocuğumuza faydalı olduk)

4. Yedikızlar camii 6 mayıs mevlidinde 3 -5.000 kardeşimizin iştirakıyla çoskulu programlar tertip ettik.

5. Mustafa Özcan Güneşdoğudu, Nihat Hatipoğulu, Mustafa Karataş ve Fatih Çollak Hocalarımızı ağırladık hasbihal ve maide-i Kur’an progralmarı düzenlekedik.

6. İmam Hatiplerimize – 80 adet Sarık cübbe , 50 adet Vaaz ve Hutbe kitabı , 30 adet Tefsir Hediye ettik.

7. Huzur evlerinde iftarlar verdik , 2 -5 kişilik iftar programlarında vaaz-u nasihat ettik.

8. Mübarek gün ve gecelerde etkinlikler düzenledik.

9. Mestanlı İmam Hatip Lisemizi inşaat ettik, açılışını gerçekleştirdik.

10. Tarihi Çakırlı camiini Tika’nın katkılarıyla restore ettik. Tarihi Cebel Camiini Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla restore ettik, Cebele prefabrik bir Kültür Merkezi kazandırdık. Ardino ve Koşukavak camilerini elden geçirdik. Tarihi Yedi Kızlar camiine minare inşa ettik.

11. Belediye Başkanları ve Kırcaali Valisine ziyaretler.

12. H.1442, miladi 2020 yılında gerçekleştirdiğimiz faaliyleri, önceki yıllarda da yürüttük.

Yeni Projeler:

Mestanlı İmam Hatip Lisesi Tatbikat Camii İnşaatı, Mahmuzlu Köyü Camii inşaatı.

İnşaatı tamamlanan İslam Kültür Merkezi ve Mestanlı Vakıf Binası’nın açılışı (Tarihlerini Başmüftülüğümüz Belirleyecek)
Önceliğimiz din eğitimi ve irşad.

Milli ve manevi değerlerimiz, halkımızın memnuniyeti ve duası, Cenab-ı Hak’kın Rızası, Sevgili Peygamberimizin Şefaati.

Rabbim cümlemizi salihlerden eylesin, eforunu Hak davada “hayır, Takva ve Ümmet bilinci “ konularda kullanmayı nasip eylesin.

En kalbi Selam Ve dualarımızla

Kardeşiniz Beyhan Mehmed Kırcaali Müftüsü

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Ahmet Korkmaz 2021-03-02 18:53:47
Hocam yeni görevinizde Yüce Allah'ımızdan üstün başarılar diliyorum, Allah mahçup etmez inşallah.

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI