Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-03-02]

Toptan gıda fiyatları yükseldi

Toptan gıda fiyatları yükseldiDevlet Emtia Borsaları ve Piyasaları Komisyonunun verilerine göre, ülkenin farklı bölgelerinde toptan gıda fiyatları farklılık gösteriyor. Şubat ayında iki hafta ardı ardına gıda fiyatlarında artış görülüyor.

Şubat ayının son haftasında bazı temel gıda ürünlerinin fiyatındaki artış yüzde 0.7 oranında oldu. Haftalık bilanço, gözlemlenen 34 gıda ürününden 23'ünün pahalılaştığını, 10'unun ucuzladığını ve sadece birinin fiyatında değişiklik olmadığını gösterdi.

Ülkenin tüm illerinde 10 ürünün fiyatları karşılaştırıldı. En büyük fiyat farkı inek peyniri fiyatında (3,81 leva), en az fark ise yumurta fiyatında( 8 stotinki) görülüyor.

Uzmanlara göre, emtia fiyatlarında kalıcı bir yükselme eğilimi olup olmadığını söylemek için henüz çok erken.

Rekabet de emtia fiyatlarının farklılık göstermesinin önde gelen faktörlerinden biri.

Toptancılar fiyat farkını, bazı şehirlerde toptancıların Sofya'dan bazılarının ise Filibe'den mal tedarik etmesiyle açıklıyor. Diğerleri ise sattığı malları başka ülkelerden ithal ediyor.

Tedarik zinciri ne kadar uzunsa nakliye maliyetleri o kadar artar.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI