Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-03-03]

Turizm sektörüne 5,6 milyon leva destek

Turizm sektörüne 5,6 milyon leva destekTurizm Bakanlığı, tur operatörü ve seyahat acentesi faaliyeti yürüten 86 şirkete 5,6 milyon levanın üzerinde ödeme yaptı. Devlet bütçesinden tahsis edilen kaynakların toplam tutarı 51 milyon leva. Bu destek, Covid-19 salgınının etkilerinin üstesinden gelmek için sektöre destek olmak amacıyla Turizm Bakanlığı tarafından alınan önlemlerden biri.

Sübvansiyon alacak ilk şirketlerin başvuru belgeleri kusursuz ve destek ödemeleri Turizm Bakanının emriyle yapılacak. Bu, 13 Mart-31 Aralık 2020 döneminde tüketicilere gerçekleşmemiş seyahatler için tazminat ödemesi gereken tur operatörlerine yapılan ilk ödeme.

Tur operatörleri ve seyahat acentelerine verilecek destek miktarı 593,83-711,4 bin leva arasında değişecek. Bir kereye mahsus olarak verilen desteğin miktarı katma değer vergisi (KDV) hariç şirketin 2019 yılında cirosunun yüzde 4’ü kadar olacak. Yardım, aynı dönem için Covid-19 nedeniyle paket turları iptal edilen turistlere geri ödeme yapmak için öncelikli olarak kullanılmalı.

Devlet yardımı için başvurular Ulusal Yatırım Yönetim Sistemi (SUNİ) üzerinden web tabanlı başvuru formu ve beraberindeki belgelerin doldurulmasıyla elektronik ortamda yapılarak tedbir kapsamında başvurular devam etmektedir.

Şimdiye kadar sunulan başvurular toplam 600’u buluyor ve 31,611 milyon levadan fazla tazminat talep edildi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI