Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-03-03]

Yasa dışı ağaç kesimi, toplam ağaç kesiminin üçte birisine ulaşıyor

Yasa dışı ağaç kesimi, toplam ağaç kesiminin üçte birisine ulaşıyorDünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı WWF Bulgaristan temsilcisi Yana Barzova, Radyo Sofya’ya verdiği demeçte, “Yasa dışı ağaç kesimi, Bulgaristan'da kaçak ağaç kesimi yapanlara yılda yaklaşık 150 milyon leva getiriyor. Geçtiğimiz altı ay içinde yalnızca Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Bulgaristan Temsilciliğine telefon ve e-posta yoluyla 30'dan fazla ihbar gönderildi. Ağustos 2020'de başlatılan mobil uygulama aracılığıyla yaklaşık 30 ihbar daha gönderildi” dedi.

WWF Bulgaristan Temsilciliği, yasa dışı ağaç kesimine ilişkin beş yıllık rapor hazırlamaya yönelik çalışma yürütüyor.

Son yayımlanan 2018 yılı raporuna göre, toplam ağaç kesiminin % 25-33'ü yasa dışı yapılmaktadır.

Barzova, ağaç kesiminin yasa dışı olduğuna ikna olduktan sonra nasıl ihbar verebileceğini açıkladı. Orman Yürütme Ajansının web sitesinde ağaç kesimine izin verilen yerlere ilişkin bilgiler bulunabilir.

Barzova, “Mahkemeye taşınan veya etkili cezalarla sonuçlanan çok az ihbar edilen olay var ve idari para cezalarının tahsilatı düşük (2020'de yaklaşık % 30), bu da failler arasında bir cezasızlık duygusu yaratıyor” diye vurguladı.

2014 yılından bu yana, 20 Aralık 2013 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen kararla 3 Mart Dünya Yaban Hayatı Günü olarak kutlanmaktadır. Amaç, halkın dikkatini yaban hayatının çeşitliliği ve güzelliğine çekmek ve yaban hayatı koruma faaliyetleri konusunda farkındalık yaratmaktır.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI