Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-03-03]

Bulgaristan, Fransa, Yunanistan ve Almanya’dan ödünç aşı istedi

Bulgaristan, Fransa, Yunanistan ve Almanya’dan ödünç aşı istediBulgaristan İlaç Malzemeleri İcra Ajansı Müdürü Bogdan Kirilov, Başbakan Boyko Borisov’un Ulusal Koronavirüs Kriz Masası ile gerçekleştirdiği çalışma toplantısında, “Bulgaristan'da aşı kullanımının onayı, Avrupa İlaç Ajansının (EMA) değerlendirmesine dayanacak” diye kaydetti.

Kirilov, “Düzenleme bağlayıcı nitelikte olduğu için aşılar Avrupa İlaç Ajansı tarafından değerlendirilmesi gerektiğinden dolayı ulusal mevzuatımız Bulgaristan İlaç Malzemeleri Ajansının böyle bir değerlendirme yapmasına izin vermemektedir” diye açıkladı.

Bogdan Kirilov, bu açıklamayı, Bulgar Sosyalist Partisi (BSP) lideri Kornelia Ninova'nın geçen hafta Bulgaristan'ın diğer AB ülkeleri örneğini izleyerek Avrupa Komisyonu’nun sözleşmeleri kapsamında yeterli derecede aşı tedarik edilmemesinden dolayı Rusya ve Çin ile aşı ithalatı konusunda müzakerelere başlaması konusundaki ısrarı bağlamında yaptı.

Kirilov, Bulgar mevzuatının AB mevzuatıyla tamamen uyumlu olduğunu ve buna göre her yeni tıbbi ürün için değerlendirmenin Avrupa İlaç Ajansı tarafından yapılması gerektiğini vurguladı.

Kirilov, Avrupa İlaç Ajansının değerlendirmesinin ardından ülkemizin ileride kullanımı onaylanacak olan aşıların hızlı uygulanması için Bulgaristan'da şartlar yaratmaya tam olarak hazır olduğunu vurguladı.

Ninova’nın Meclis kürsüsünden Rusya’nın "Sputnik V" aşısının ithalatı için prosedür başlatma çağrısından sonra ülkemizin, yaşlılara uygulanmaması ve nüfuslarının bir kısmının bu aşıya güvenmemesi nedeniyle kullanılmamış AstraZeneca aşısını ödünç almak için Fransa, Yunanistan ve Almanya ile görüşmeler yürüttüğü anlaşıldı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI