Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-03-03]

2022’den itibaren evsel katı atık ücreti atık miktarına göre belirlenecek

2022’den itibaren evsel katı atık ücreti atık miktarına göre belirlenecek15 Mart'a kadar kamuoyunda tartışmaya açık olan 2021-2028 Ulusal Atık Yönetim Planı’na göre belediyeler, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren evsel katı atık ücretini atık miktarına göre belirleyecek. Planı sunanlar, yeni ücret tarifelerinin ertelenmesinin sebebinin, belediyelerin bilgi ve kapasite eksikliği olduğunu belirtiyor.

Plan taslağına göre, belediye katı atık vergisi, katı atık üreten hane hakları ve firmalara yönelik "kirleten öder" ilkesinin uygulanmasını gerçekleştirmesi gereken ekonomik bir araç. Şu anda katı atık ücreti konutların emlak vergi değerinin binde biri oranında belirleniyor ve kişiler tarafından üretilen atık miktarı ile bağlantılı değil.

Planı sunanların analiz ve değerlendirme sonuçları, işletmelerin üretilen her 1 ton atık için nüfusa kıyasla kat kat daha fazla ücret ödediğini göstermekte, yani belediye atık vergisi ekonomik bir araç olarak rolünü yerine getirmiyor. 2017 yılında Yerel Vergi ve Harçlar Kanunu’nda yapılan değişikliklerle vergiyi gerçek bir ekonomik araca dönüştürmek için belediye atık vergisi miktarının belirlenmesine ilişkin yeni şartlar yürürlüğe girdi.

Plan taslağında, “Tek kullanımlık plastik ürünlerin kullanımının azaltılması giderek daha önemli hale gelecek. Bu önlemin özellikle anaokullarında ve okullarda yaygın olarak uygulanması halinde güçlü bir etkisi olur.

Malların toplu olarak veya yeniden kullanılabilir kaplar / kavanozlar / kutular içinde satışı, örneğin cam kutular, perakende zincirleriyle ve tek tek mağazalar ve üreticilerle ortaklaşa organize edilebilecek iyi bir uygulama.

Hem üretim açısından hem de tekstil atıklarının arıtılması açısından çevreye büyük zarar veren sözümona "hızlı moda" (fast fashion) ürünlerinin geliştirilmesi ile yeniden kullanım için tekstil atıkları için konteyner / toplama noktası sayısının artırılması, yeterli derecede iyi bir uygulama olacak” denildi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI