Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-03-03]

Ekonomist Doç. Dr. Yotsov: Enflasyon korkusu yok, ama risk devam ediyor

Ekonomist Doç. Dr. Yotsov: Enflasyon korkusu yok, ama risk devam ediyorBloomberg TV Bulgaria’nin “Dünya İş” programına konuk olan eski Bulgaristan Merkez Bankası Müdür Yardımcısı, Ulusal ve Dünya Ekonomisi Üniversitesi (UNSS) Öğretim Üyesi Doç. Dr. Viktor Yotsov, “Artmaya devam eden likidite oranının yüksek olduğunu görüyoruz, ancak bu aşamada enflasyon korkusu yok. Ancak risk devam ediyor, çünkü ekonominin nereye gideceği bilinmiyor” diye kaydetti.

Doçent, “10 yıldır enflasyondan korkuyoruz ve hala gelmiyor. Sorunlar küresel mali krizin ardından başladı. Açıkçası, bankacılık sisteminde değişiklikler meydana geldi. Aktarılan likiditenin çoğu bankalarda tutuldu ve fazla rezervleri önemli ölçüde arttı” dedi.

Ekonomistin ifadesine göre, merkez bankaların likidite sunması ekonomiye doğrudan katma değer sağlamadı. Bu nedenle, daha sonra sözümona “kolaylaştırma” adı altında yeni mekanizmalar getirildi. Ama onların da hiçbir etkisi olmadı.

Doç. Yotsov, “Düşük enflasyon, göreceli fiyatları dengelemeye yardımcı olduğu için ekonomi için iyi olur. Yeni mal ve hizmetler için yapılan tüm yeniliklere ve giderlere enflasyonu biraz yükselten biraz daha yüksek maliyetler eşlik eder. Bu maliyetler olmasaydı ilerleme kaydedemezdik. İşte enflasyon ile ekonomik büyüme arasındaki bağlantı” dedi.

Ekonomist, Avrupa'da tek bir asgari ücret fikri hakkında da yorum yaptı. Doç. Yotsov, “Asgari ücreti yükseltmek için AB‘de böyle bir uygulama başlatılırsa, bu kaçınılmaz olarak fiyat seviyesini etkileyecek. Çünkü biz çok iyi biliyoruz ki burada maaşlar düşük, ama fiyatların seviyesi de düşük” dedi.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI