Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-05-03]

1 Temmuz'da Batı Balkan ülkeleri arasında roaming ücretleri kaldırılıyor

1 Temmuz'da Batı Balkan ülkeleri arasında roaming ücretleri kaldırılıyorBölgesel İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Majlinda Bregu, Özgür Avrupa Radyosu’na verdiği demeçte, “Batı Balkan ülkeleri arasında mobil dolaşım ücretleri 1 Temmuz'da kaldırılacak. Bu, bölgedeki vatandaşların ve işletmelerin bütçe tasarrufu yapacağı anlamına geliyor” diye kaydetti.

Kuzey Makedonya, Sırbistan, Karadağ, Arnavutluk, Kosova ve Bosna Hersek, vatandaşlara telefon görüşmeleri, SMS mesajları ve internet kullanımı için daha ucuz dolaşım ücretleri sağlayan 2019'da yapılan İkinci Dijital Zirve sırasında imzalanan anlaşmayı 1 Temmuz'da uygulamaya başlayacak.

Anlaşmanın uygulanmasının ilk aşaması 2019 yılında roaming ücretlerinin yüzde 80 oranında düşürülmesiyle başladı, ikinci aşaması olarak ise bu yıl 1 Temmuz'da mobil dolaşım ücretinin tamamen kaldırılması bekleniyor.

Avrupa Birliği, vatandaşlar arasındaki iletişimi kolaylaştırmanın bir yolu olarak Batı Balkan ülkeleri için telekomünikasyon şirketlerinin ücret tarifelerinde dolaşım ücretlerinin kaldırılmasını istiyor.

Bregu, “Bölgedeki vatandaşların dolaşım ücreti tarifeleri nedeniyle roaming ücretleri ödedikleri halde harcayacakları paraları ceplerinde kalacak. İkincisi, sadece interneti kullananların sayısının arttığını vurgulamakla kalmayıp, salgın sırasında insanların internette geçirdikleri sürenin arttığını fark ettiğimizi ve bunun da biraz roaming ücretlerinin getirdiği yükü artırdığını vurgulamamız gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Bölgedeki gençlerin, dolaşım özgürlüğünün yanı sıra mobil dolaşım ücretlerinin kaldırılmasının yararlı olduğuna inandıkları ve bu nedenle bunun onlara büyük bir mesaj olacağı kaydedildi. Bölgesel İşbirliği Konseyi, pandeminin ülkelerin ekonomik kalkınmasını olumsuz yönde etkilediği göz önüne alındığında aralarındaki daha iyi işbirliğinin önemli oranda tasarruflar sağlayabileceğini tahmin ediyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI