Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-05-03]

Doç. Kunçev: Dijital aşı pasaportu uygulamasının haziranda tüm AB ülkelerinde başlaması bekleniyor

Doç. Kunçev: Dijital aşı pasaportu uygulamasının haziranda tüm AB ülkelerinde başlaması bekleniyorSağlık Bakanlığı Başmüfettişi Doç. Dr. Angel Kunçev, Bulgaristan’ın ülkeye girişleri kolaylaştırdığını belirterek, bunun tüm Avrupa Birliği (AB) ülkeleri için geçerli olmasının beklendiğini kaydetti.

Epidemiyolog, an itibariyle Covid-19 negatif PCR test sonucu belgesi, aşı sertifikası veya son 6 ayda hastalığı geçirdiğini gösteren bir belge olmak üzere üç tür belgeye sahip kişilerin ülkemize giriş yapma fırsatına sahip olacaklarını açıkladı. Sağlık Başmüfettişinin ifadesine göre, Bulgaristan'ın yaz turizm sezonu öncesinde turist kapma yarışına girdiği ülkeler şimdiden benzer kararlar aldı ve örnek olarak Hırvatistan ve Yunanistan'ı gösterdi. Doç. Kunçev, “Pratikte bu tür bir karar, gelecekte Avrupa için bir çözüm olacak. Bunu paydaşlar olarak bizler daha erken uygulamaya koyuyoruz. Kanımca, bu karar haziran ayında tüm Avrupa Birliği ülkeleri için geçerli olacak ve böyle de olmalı” dedi.

Sağlık Başmüfettişi, ayrıca Bulgaristan'da yaklaşan turizm sezonunu desteklemek için önlemler alındığını da duyurdu. Ülkelerin daha iyi ve daha güvenli koşullar sunmak için rekabet ettiklerini söyleyen Doç. Kunçev, “Bu konuda turizm sektörüne tam destek vereceğiz” dedi. Bu bağlamda, en kısa uygulamaya sahip olduğu için ülkemize teslim edilen Jansen aşısının bu sektöre yönlendirilmesine karar verildiğini belirten Sağlık Başmüfettişi, sektörde aşı olmak isteyen ve çalışan herkesin aşılanmasını sağlamak için diğer aşıların da turizm sektörüne yönlendirileceğini belirtti.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI