Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-05-03]

Ramazan davulcusu Mustafa Mehmet: Geleneklerimizi, göreneklerimizi ve kimliğimizi yaşatmalıyız

Ramazan davulcusu Mustafa Mehmet: Geleneklerimizi, göreneklerimizi ve kimliğimizi yaşatmalıyızRamazan ayı boyunca güneşin doğuşundan önce halkın davulla sahura kaldırılması geleneği en iyi geleneklerden biri. O zaman müminler sahur yapmak için uyanır ve sahurda yemek yedikten sonra iftar vaktine kadar hiçbir şey yemezler ve su dahi hiçbir şey içmezler.

Ardino (Eğridere) ilçesinin Gorno Prahovo (Tosçalı) köyünden Halaç lakabıyla bilinen 73 yaşındaki Mustafa Mehmet, bölgede az sayıdaki Ramazan davulcularından biri. Davulcu, sabahın erken saatlerinde Müslümanların evleri önünde davul vurarak onları sahura kaldırıyor ve lamba ışığını görene kadar oradan ayrılmıyor.

Mustafa Mehmet, “Eski Ramazan davulcusu Bayram, Belçika'daki oğlu Behri'nin yanına gitti ve bu zor işi ben üstlendim. Geleneklerimizi, göreneklerimizi ve kimliğimizi yaşatmalıyız. Bu kolay bir iş değil, çünkü bir ay boyunca her gece saat 2.30'da kalkıp Müslümanların evleri önünde davul çalman gerekiyor” diyor.

Davulcu, Ramazan ayının son günü olan Arefe gününde sahura kaldırdığı insanların evlerini tek tek gezerek Ramazan Bayramını kutlayacak ve onlara uygun maniler okuyacak. Müslümanlar ise ona mütevazi miktarda para ve küçük bahşişler verecekler.

Ramazan ayı dayanışma, yardımlaşma ve kardeşlik ayı. Ramazan geleneklerine göre bu ayda yoksullara, hastalara, yetimlere, dullara dini mensubiyetlerine bakılmaksızın yardım verilmektedir.

Bu yıl Ramazan Bayramı 13 Mayıs Perşembe günü başlayıp 15 Mayıs'a kadar sürecek.

Güner ŞÜKRÜ

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI