Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
HABERLER

[2021-05-03]

Nüfus sayımı 7 Eylül - 3 Ekim tarihleri arasında yapılacak

Nüfus sayımı 7 Eylül - 3 Ekim tarihleri arasında yapılacakUlusal İstatistik Enstitüsü (NSİ) Demografi ve Sosyal İstatistikler Müdürü Magdalena Kostova, “Nüfus sayımı 7 Eylül - 3 Ekim tarihleri arasında yapılacak. İlk önce elektronik nüfus sayımı yapılacak, ardından sayım görevlilerinin vatandaşları evlerinde ziyaret etmesiyle klasik yöntemle sayım yapılacak” diye bildirdi.

Kostova, “7 - 17 Eylül tarihleri arasında elektronik nüfus sayımı, 18 Eylül - 3 Ekim tarihleri arasında ise sayım görevlilerinin evleri ziyaret etmesiyle sayım yapılacak. Böylelikle Avrupa Birliği’nin (AB) yönetmeliğinin nüfus sayımının 2021 yılında gerçekleşmesi gerekliliğini diğer AB ülkeleri gibi yerine getirmiş olacağız” diye kaydetti ve koronavirüs (Covid-19) hastalığının insidansının yılın o döneminde aşılananların sayısının daha yüksek olacağından dolayı daha düşük olacağını umduğunu söyledi.

Kostova, elektronik nüfus sayımına katılan vatandaşların NSİ’nin sistemi tarafından üretilen bir koda sahip olacaklarını ve bu kodu elektronik nüfus sayımına katıldıklarını kanıtlamak için sayım görevlisine vermek zorunda kalacaklarını belirtti.

Demografi ve Sosyal İstatistikler Müdürü, “Sayım görevlisi, konutta ikamet eden tüm kişilerin bu elektronik kodla sayılıp sayılmadığını kontrol etmeli ve sayım listelerine kaydetmeli. Sayım görevlisinin kişinin evine girmesi, ev tapusu veya diğer mülkiyeti ispat eden belgeleri talep etmesi zorunlu değil” dedi.

Kostova, bu verilere dayanılarak sosyal, sağlık ve sosyal yardım politikalarının planlanarak uygulanmasından dolayı kaçak bir binada veya bir barakada yaşasın yaşamasın sayımı yapılmamış tek bir kişinin kalmamasının çok önemli olduğunu vurguladı.

Sayıma katılmak zorunlu. Sayıma katılmayı reddeden vatandaşlara 160 leva para cezası uygulanması öngörülüyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Kategoriden tüm haberleri oku


 YORUMLAR


Türk 2021-05-04 10:05:00
Silah zoruyla verilen isimlerle haaala dolaşan “Türkler” bu sayımda kendilerini nasıl tanımlayacaklardır merak konusu.
İnsan 2021-05-05 07:54:47
Senin aksine "İnsan" olarak tanımlayacaklardır.
Türk 2021-05-05 14:45:20
Vay vay insan diye biri çıkmış piyasaya. “İnsan” varmış mı bu dünyada.
Asım Kocabıyık 2021-05-05 20:00:05
Aptal biri kendine Türk derse o Türk olmuş olmaz. Aptal hep aptaldır...

 
   YORUM YAZ
Ad/Soyad*
Yorum Metni*:  
* Maksimum karakter sayısı: 1600
Security Code*
 
  * Yazılan yorumlardan site sahibi sorumluluk taşımaz !
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.


« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI