Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
YORUM

GEBZE’DEN TÜRKİYE ESİNTİSİ [23 Žubat 2008]

Rumeli Dergisine başlarken...

Elinizde ilk sayısını tutmuş olduğunuz Gebze-Darıca Balkan Türkleri Derneği'nin yayın organı olan Rumeli dergisine büyük bir heyecan içinde başladık. Yanımızda Süleyman Ağabey (Adalı) ve Mehmet Ağabey (Türker) gibi büyüklerimizin ve bu işin erbabı insanlar oldukça, biz bu işi daha da severek yapacağız ve devam ettireceğiz. Bu anlamda Gebze'de oturan tüm hemşehrilerimizin ve toplumumuzun önde gelen isimlerinin de bizlere geçtiğimiz günlerde yapılan bir toplantıyla büyük destek vermeleri ayrıca bizleri çok mutlu etti.
Bir yayın organının sorumluluğunu almak elbette kolay bir şey değil.
Bu yayın organımız sizlere kah yayınlandığı bölgeden haberler verecek, kah sizleri ecdat yadigarı olan Balkanlara götürecek. Balkanların her noktasından sizlere haber ve gelişen olayları duyurmaya çalışacağız.

***
Biz Süleyman Ağabey'ye buradan, Mehmet Ağabey de daha çok Türkiye dışından Bulgaristan'dan ve başka Balkan ülkelerinden haberleri derleyip sizlere duyuracağız. Bu anlamda aslında en büyük alkış şüphesiz beni bu iki büyüğümüzle biraraya getiren Rıfat Yakupoğlu başkanımızındır. Rıfat Başkan, Basri Başkan ve Raim Başkan'ın derginin çıkarılmasında çok büyük payları vardır.
Bizde su vardı, un vardı, şeker vardı, ama yıllardır bir türlü helva yapamıyorduk.
Rumeli dergisinin başlangıcı iyi oldu, devamını getirmek de bizimle birlikte hepimizin görevidir.
Bir çocuk dünyaya geldi, bunu büyütmek hepimizin görevi olmalıdır.
Rumeli dergisi sadece derneğimizin değil, ona sahip çıkan herkesindir.

***
Bu satırların yazarı ecdat yadigarı toprakları bırakalı 30 oldu. Bir sabahın erken vaktinde, Kilitdere'de bülbül yeni şakımaya başladığı bir zamanda, daha Ganiköy üzerinden tanyeri ağarmamışken doğduğu köyüne vedalaşıyordu. Nur yüzlü Nefize nenemin elini öperek, son kez Alibey'in konağına bakmış ve Anavatan'ın yolunu tutmuştum.
30 yıldır buralya hiç ayak basmadım. Belki de eskisi gibi göremeyeceğim kaygısından olmalı.
o zamanlar sağ bırakmış olduğum büyüklerim şimdi Nanovitse'da (Alibey'in Konağı'ndaki) meşelikte sıra sıra yatmaktadırlar.
Allah hepsine Rahmet eylesin, toprakları bol olsun!..

***
Alibey'in Konağı'ndan Sidalköyünden baba tarafından Kayımoğlullarından Mehmet Dedemin, Hafize nenemin, anne tarafından da yine Sidalköyünden Kasım Hoca Dedemin ile Nefize Nenemin torunu olmaktan büyük mutluluk ve gurur duymaaktayım. Benim bugünkü halime gelmelerinde onların payları çok büyüktür. Keza yine onların çocukları olan babam ve canım anamın hakkı hiç ödenmez.
Bugün bu satırların yazarı bir kentin önemli bir gazetesinin haber editörüdür.
Bugünlere gelmemin en büyük kaynağı ve sebebi de büyüklerimdir.

* * *
Son olarak şunu söylüyorum, Süleyman Adalı Ağabeyim ile Mehmet Türker Ağabeyimi geç de olsa tanımaktan büyük şeref ve mutluluk duydum. Biraz geç oldu ama olsun. Her ikisine de uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum. Bizi Rumeli Dergisi ile izlemeye devam edin!

Yılmaz IŞIK
Ziyaretci sayżsż: 13162

DŻGERLERŻ
Dišerleri: 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   

« GERŻ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENŻ MEDYA" FŻRMASI