Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
YORUM

BAYRAMLAR, BİZİM GÖNLÜMÜZDE AÇAN GÜLLERDİR [10 Eylül 2010]

Eskilerin Bayramları bizimkilerine kıyasan bir başka.. Şimdiki nesil ile bir öncekilerin Bayramları ise bambaşka. Teferruatta başka, ama genele bakılırsa Bayram o Bayram. Neticede sevinç ve sevindirme günü.
Dargınlıkların giderildiği, küskünlerin barıştığı, (kalbinde biraz sevgi ve merhamet olan için o gün öyle) küçüklerin büyüklerden helallik istediği ve en çok da çocukların özlemle bekledikleri, mutlu oldukları gün, Bayram günü. Bir başka anlamı ise normal yaşantımıza ayrı bir reng, monoton hayatımıza hareketlilik katmasıyla etrafımıza sevinç gülleri dağıtarız adeta. O gün yeni yeni simalarla tanışılır ve yeni dostluklar kurulur. Bazıları için o gün yeni bir başlangıç zamanı, hayatının dönüş noktası ve ahir ömrü için açılan beyaz bir yaprak.
Sosyal yönüyle Bayram herkes için sevinç ve mutluluk kaynağı. Fakir-fukara, genç-ihtiyar, coluk-çocuk ve konu-komşu o günün suyu hürmetine sevindirilir, ihtiyaçları giderilir. Varlıklı kişiler o gün bir başka cömertlik sergilerler. Bu dünyadan nasibini alıp aramızdan ayrılanlar için sadaka verilir ve ruhlarına dualar okunur. Onlar bile Bayramın manevi atmosferinden nasiplerini almaktalar.
Her ferdin çocukluğunda yaşamış olduğu Bayram havası ayrı. Bayram konusu açıldığında her insanın o günlerle ilgili sizlere iki üç anlatılacak hatırası vardır. Konuşmasının sonunda da “Hey gidi Bayramlar” der o zamanın hasretini ve özlemini hissetririr sizlere.
O gün, günler öncesi aile fertleri arasında konuşmaya başlanır. Bir an önce gelmesi için günler iple çekilir. Daha gelmeden bir heycan basar ev sakinlerini. Yavaş yavaş gelecek misafirler için hazırlıklar başlar. Bayramlıklar alınır. Arafe günü ise tüm hazırlıklar tamamlanmış olur.
Arafenin akşamı evlerin etrafı ve sokakları güzel çörek kokuları yayılır. Daha o akşamı gelecek olan Bayramın kokusunu alırsınız. İşte o zaman insanın içindeki heycan kat kat artar. “Sabah olsun” diye sabırsızlıkla beklersiniz.
Evet, Bayramın ilk günü. Seher vaktinde etrafta bir hareketlilik başlar. En güzel elbiseler giyilmiş. Tüm erkekler dua etmek ve Bayram namazını eda etmek için camilere koşar. Bu arada da ev hanımları boş durmaz gelecek misafirler için sofralar hazırlanmıştır bile. Namazın ardından bir bayramlaşma yarışı başlar. Çocuk sesleri etrafta hoş bir hava oluşturur. Kimi bayramlaşmak için saf tutmuş. Bir diğeri ise eşi dostun bayramını kutlamak için telefonı almış eline. O gün evde ve etrafta “Bayramın mübarek olsun” sesleri duyulur. Eve gelinir küçükler büyüklerin ellerini öper. Onlarda bu saygı ve sevgiye karşılık bayram harçlığı verirler.
Çocukların en çok sevdikleri an ise mahalle sakinlerinden şeker toplama anıdır. Kim daha çok şeker toplayacak diye bir birilriyle yarış ederler. Bu güzel anılarını insan hiç bir zaman unutamaz. Yıllar geçmesine rağmen her hatırlandığında sanki o bayram havasını hisseder gibi oluyor.
Bayram günleri uzak yakın akrabalar ziyaret edilir. Yakında olanlar uzağa, uzakta olanlar yakına gelir. Gönülleri alınır. Onlarla bu vesile ile bir defa daha kaynaşmış oluyoruz. Bayramların suyu hürmetine senede bir iki kere dahi olsun gönüllerimizde güller açıyor. Ne mutlu bize!
Bizim için gerçek Bayram “Mevla bizi af ettiği gün, Bayram olacak” diyen büyüklerimize canı gönülden katılıyorum. Gerçek Bayramlara erişmek dileğiyle.
Ramazan Bayramınız mübarek olsun!

İdris ALİ
Ziyaretci sayýsý: 12778

YAZARIN DÝÐER YAZILARI

DÝGERLERÝ
Diðerleri: 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   

« GERÝ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2017    "SENÝ MEDYA" FÝRMASI