Bulgaristan Türklerinin Özgür Sesi
YORUM

BAYRAM GÜNÜ [22 Aralık 2006]

İslâm Dünyasının o kutsal Bayram günlerinde her sene yeni yeni Bayramlara erebilmemizi düşünüp durmadan edemeyiz.
Nedense hep düşünceler, özentiler, umutlar içinde kalır, kendimizi nelerin beklediğini yorumlar, ama gerçeklerin derinliklerine inemeyiz.
Her geçen yılla biraz da kocamak, yaşlanmak var arada.
Gelin şu kader aylarının önünde bir kez daha duralım.
İnanın sizi ve sıkıntılarımızı, keder ve sevinçlerimizi, umutlarımızı orada daha büyük bir gerçek içinde görebileceğiz. Zira aldatmazsa bizi, bir aynalar aldatmaz ...
Belli ki yaklaşık 180 bin dolayında nufusun çoğunluğunu oluşturan Kırcaali ilinin Müslüman halkı bu sene de sevinç ve coşku içinde camilere akın edecek. Bölgenin ibadete açık toplam 350 camisinde Bayram namazı kılınacak.
Görevlerimiz uzun bir cetvel oluşturuyor.
Kınalı koçlar, kurbanlar var kesilecek. Çeşitli yemekler, tatlılar var bişirilecek. Beklediğimiz hısım akrabalarımız, yakınlarımız, eş ve dostlarımız, konuklarımız var gelecek.
Yoksullara, kimsesiz kalmış kişilere, yetimlere gereken paylar ayrılacak, hediyeler verilecek. Öksüzler sevindirelecek.
Bunların her biri bizce yıllar yılı gelenek ve göreneklerimiz içinde duran gerçekler arasındadır. Doğal şeylerdir. Burada bizim söylemek, özetlemek istediklerimiz bunlardan biraz da olsa farklı ve önemli bulduğumuz düşüncelerdir.
Tanrının emirlerinde, kutsal bildiğimiz Kuranı- Kerim ayetlerinde her şey iyilikten yana, hoşgörüden yanadır. Kıskançlık, kötülük, çalıp kapmalar ve diğer insanlığa aykırı şeylerden söz bile edilemez.
Durum böyle olunca gelin bu Mubarek Bayram günlerinde oturup bir kez daha düşünelim. Yaptıklarımızın bir hesabına duralım.
Tanrının taleplarine uyarak içimizi, ruhumuzu, gönül ve gözümüzü, günah ve kötülüklerden temizlemeye çalışalım.
Hata ve kusurlarımızı birbirimize bağışlayalım. Aslında af eden kişi de büyüktür. Bayram günlerinde Barışalım. Huzur içinde kalalım.
Kalplerimizin kapılarını ardına kadar insanlık için, mutluluk için açalım. Bu fani Dünyanın kimselere kalmıyacağını asla unutmayalım.
Düşüncelerimiz şu dörtlükle düğümleyelim:

EKİLMİŞİK, BİÇİLMEDEN
DÖNMEZ YOLA ÇEKİLMEDEN
BARIŞALIM BAYRAM GÜNÜ
ECEL TAŞI DİKİLMEDEN...

İzzet NAİM

DİGERLERİ
Diğerleri: 1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11   12   13   14   15   

« GERİ DÖN

All Rights Reserved © 2006-2020    "SENİ MEDYA" FİRMASI